Izložba slika umjetnice Snježane Novotny r. Ronta u Muzeju planinarstva

Piše: Ana Škriljevečki

Otvorenje izložbe slika „Duša na platnu – ljudima i gradu“ umjetnice Snježane Novotny r. Ronta održat će se u petak 3. lipnja u Muzeju planinarstva.

Nakon izlaganja u Novom Marofu, Ludbregu, Varaždinu i Gornjem Knegincu, autorica se vraća rodnom kraju gdje je provela djetinjstvo. Ovo je njezina prva samostalna izložba u gradu Ivancu.

Na izložbi će biti prikazano dvadeset i pet slika nastalih tijekom protekle i tekuće godine koje prikazuju promišljanja autorice prenesena na platno, od emocija ljubavi, opuštenosti i spokoja, divljenja ljepoti prirode do strahova koje nam nosi budućnost i svakodnevica.

Večer otvorenja zamišljena je u spojenom konceptu izložbe, glazbe i poezije u suradnji s ivanečkim pjesnicima Darkom Foderom i voditeljicom Ljiljanom Vuglač uz glazbenu pratnju Ivančana Marka Budera te osvrte umjetnika, predsjednice Likovne udruge Kula Kneginec Brigite Vitez, počasnog člana Kule Kneginec, svećenika, pjesnika i povjesničara Josipa Drvoderića, predsjednika Likovnog udruženja Čakovec Tonija Fažona, slikara i urednika web portala Akademija Art dr. Stjepana Katića te akademskog kipara Mate Turića.

Program otvorenja izložbe započinje u 18 sati.

Život „Pod Belom“. Utjecaj obitelji Ožegović na svakodnevicu stanovništva belsko-radovanskog kraja

 

U petak 13. rujna 2019. godine u 18.00 sati u Muzeju planinarstva otvara se povijesna izložba Život „Pod Belom“. Utjecaj obitelji Ožegović na svakodnevicu stanovništva belsko-radovanskog kraja.

Izložba je nastala kao rezultat istraživanja povjesničarke Ane Škriljevečki o životu i radu obitelji Ožegović u župi Pod Belom, danas župi Margečan.

Obitelj Ožegović ostavila je neizbrisiv trag u životu podbelskih župljana. Zahvaljujući njihovom dugotrajnom radu i ulaganju utemeljena je i napredovala Osnovna škola Metel Ožegović Radovan, jedna od najvažnijih ustanova belsko-radovanskog kraja. Tijekom njihova gospodarenja vlastelinstvo Bela te čitav kraj doživljavaju procvat. Na izložbi će u pet tematskih cjelina biti predstavljeni obitelj Ožegović i belsko vlastelinstvo te gospodarstvo, školstvo, vjera i društveni život Pod Belom u vrijeme Ožegovića.

Građu za izložbu posudili su Gradski muzej Varaždin, Gradska knjižnica i čitaonica „Metel Ožegović“ Varaždin, Državni arhiv u Varaždinu, Gradska knjižnica i čitaonica Novi Marof, Osnovna škola Metel Ožegović Radovan i Područni odjel Margečan, Župni ured Margečan, Arhiv Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Zagrebu, Muzej grada Zagreba, gospođa Silvija Marenčić, gospođa Štefica Brežnjak, obitelj Franje Vidačeka i obitelj Habulin.

Na otvorenju izložbe bit će premijerno prikazan i dokumentarni film Od preporoditelja do narodnih neprijatelja. Baština Ožegovića u belsko-radovanskom kraju redatelja Krešimira Stančića temeljen na istraživanju Ane Škriljevečki u kojem su zabilježena živa sjećanja žitelja ovoga kraja i riječi stručnjaka o životu i djelu obitelji Ožegović.

Izložba je ostvarena sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Grada Ivanca, a njezin je organizator Grad Ivanec.

Izložba će biti otvorena do 30. studenoga 2019. godine.

Obilježavanje 10 godina rada udruge Kraševski zviri

Dvodnevnom manifestacijom koja će se u petak i subotu, 15. i 16. ožujka, održati u Muzeju planinarstva, Speleološka udruga Kraševski zviri Ivanec obilježit će 10 godina svoga rada.
Manifestacija počinje u petak u 18 sati prigodnom svečanošću otvaranja izložbe speleološke fotografije i predstavljanjem stručno-edukativne publikacije “Rudnik Kraševski zviri”, autorica Vinke Dubovečak i Valentine Kraš.

Dio programa bit će održan i u subotu, 16. ožujka.
Toga dana svi zainteresirani pozvani su da razgledaju izložbu speleo fotografija (od 12 do 19 sati), a u poslijepodnevnim satima na rasporedu su i dva tematska predavanja.
Prvo, koje počinje u 17 sati, naslovljeno je „Prirodni i umjetni speleleološki objekti šireg ivanečkog područja“, a drugo, čiji je početak u 17.30 sati, posvećeno je problematici onečišćenosti speleoloških objekata našega kraja. Predavači su Mislav Habijanec i Valentina Kraš.

Svi ste pozvani!

Izložba fotografija povodom 130. obljetnice DVD Ivanec

Dobrovoljno vatrogasno društvo Ivanec, najstarije vatrogasno društvo na području bivše ivanečke općine i ujedno, najdugovječnija od svih udruga na području Grada Ivanca, prošlog je vikenda započelo s obilježavanjem svog visokog jubileja – 130. godišnjice kontinuiranog rada i djelovanja. Tim povodom u Muzeju planinarstva otvorena je prigodna izložba fotografija te eksponata vezanih uz vatrogastvo. Izložba je otvorena za razgled do 17. svibnja radnim danom od 9-15 sati, uz prethodnu najavu na broj 091 619 2047, dok će u subotu 12. svibnja biti otvorena od 10-13 sati.

Samostalna izložba Andrije Bračka “Intarzije”

U Muzeju planinarstva Ivanec 6. travnja otvorena je izložba intarzija Andrije Bračka.

Izloženo je dvadesetak radova različitih dimenzija s vegetabilnbim, figurativnim i apstraktnim motivima kroz koje se prožima tekstura drveta i njegova prirodna ljepota kao glavna nit vodilja.

Izložbu i autora predstavile su Marina Držaić, pročelnica Upravnog odjela za lokalnu samoupravu, imovinu i javnu nabavu, te v.d. ravnateljice Muzeja planinarstva i povjesničarka umjetnosti Ivančica Peharda, a o svojim je djelima, kako nastaju i što predstavljaju, govorio i sam autor.

Intarzijom se Bračko intenzivnije počeo baviti u Njemačkoj 70-tih godina, a kako bi se dodatno educirao i usavršio u izradi, 1989. godine završio je dvogodišnji studij za crtež i primijenjenu grafiku.

O njegovu umijeću svjedoči i podatak da je radio kao instruktor za izradu intarzija na večernjoj školi za odrasle osobe.
Autor je član LUV-a, dosad je izlagao na brojnim izložbama u Njemačkoj, Austriji, Švicarskoj i Hrvatskoj, a za svoj umjetnički rad primio je nekoliko značajnih priznanja i nagrada.

Izložba je otvorena za razgled do 27. travnja 2018. godine.

Izložbu organiziraju Grad Ivanec i Muzej planinarstva.

Noć muzeja 2018.

U petak, 26. siječnja, Muzej planinarstva Ivanec prvi se put pridružio nacionalnoj manifestaciji Noć muzeja te svoja vrata od 20 do 24 sata širom otvorio svim zainteresiranim posjetiteljima.

Odaziv je bio sjajan, iznad svih očekivanja, o čemu svjedoči podatak da su te večeri prostore muzeja i muzejsku izložbu obišle stotine građana.

Ivanečki muzej svoju je prvu muzejsku noć otvorioplaninarskom izložbom kojom je ujedno krenuo u susret središnjim manifestacijama kojima će u lipnju ove godine biti obilježeni visoki jubileji – 120. obljetnica HPD-a Ivančica i organiziranog planinarstva u Ivancu.

S obzirom na to da je tema ovogodišnje Noći muzeja bila sport, ivanečki muzej je, uz mnoštvo povijesnih fotografija iz vlastitog fundusa i privatnih zbirki, izložio i niz predmeta koji pokazuju da planinarstvo nije samo rekreacija, šetnja iuživanje u ljepotama prirode, već i sport. Tako su, među ostalim, izložene i povijesne skije, gojzerice, dereze, planinarska užad, klinovi, starinski i moderni cepini i druga oprema.

Manifestacija je počela u 19.30 sati, okupljanjem kod muzeja, gdje su građane, goste i uzvanike dočekivali članovi povijesne postrojbe – vitezovi ivanovci te planinari u „trifrtaljnim“ hlačama, šarenim dokoljenkama, kariranim košuljama te u zelenim kapama ukrašenim značkama s brojnih pohoda.

Da sve bude u stilu, domaćini su ispred muzeja naložili planinarsku logorsku vatru. Sjedilo se na drvenim „trčkima“ i na „šćijepima“ pekao jeger!

Program je počeo u 20 sati otvaranjem bogate planinarske izložbe na kojoj su posjetitelji mogli vidjeti cijeli niz eksponata tematski vezanih uz povijesnu ivanečku planinarsku baštinu.

Izlošci su iz fundusa samog Muzeja i arhiva HPD-a Ivančica, a pojedine raritetne predmete iz svoje privatne kolekcije ustupio je i kolekcionar Boris Jagetić Daraboš. Eksponate za izložbu ustupili su i mnogi drugi ivanečki planinari i fotografi.

Na početku pozdravne riječi brojnim posjetiteljima (kojih je bilo toliko da nisu mogli stati u muzej) uputila je v. d. ravnateljice muzeja Marina Držaić, dok je u ime suorganizatora, HPD-a Ivančica, skup pozdravio njegov predsjednik Borislav Kušen.

O izložbi je govorila povjesničarka umjetnosti i arheologinja Ivančica Peharda.

Program se, uz popularnog varaždinskog televizijskog voditelja Kristijana Petrovića odvijao u ležernom tonu, a pravo oduševljenje publike polučio je jedan od ivanečkih planinarskih veterana Ivica Friščić koji je napamet izrecitirao podulje stihove koji su se nekad izvodili kao parodija na Preradovićeva Putnika.

I poznati ivanečki vicmaher Marijan Gotal – Cican uključio se u program čitanjem duhovitih stihova koje je u svojoj knjizi zabilježio prof. Marijan Kraš.

Publici se kratko obratio i gradonačelnik Milorad Batinić te otvorio Noć muzeja.

Uz glazbu Faringaša iz Prigorca, razgledavanje izložbe i muzeja nastavljeno je u odličnoj atmosferi kojoj je pridonio i tipični planinarski domjenak sastavljen od špeka, „prezvuršta“, mesa iz banjice i toplih pogačica. Posjetitelji su se družili i ispred muzeja, gdje je fino mirisao pečeni jeger.

Organizatori izložbe bili su Grad Ivanec, Muzej planinarstva i HPD Ivančica, uz veliku potporu B. Jagetića Daraboša i ivanečkih planinara i drugih suradnika. Odazvali su joj se i dogradonačelnici Branko Putarek i Lidija Kozina, zatim, poznati planinar i autor planinarskih karata i vodiča Zlatko Smerke, počasni građanin Ivanca dr. sc. Eduard Kušen i dr.